Poradnik

Dobrze dobrany garnitur do sylwetki mężczyzny

Dobrze dobrany garnitur z jednej strony ukryje mankamenty figury, a z drugiej wyeksponuje to co w naszej budowie najkorzystniejsze. W zależności o tego czy jesteśmy atletycznie zbudowani, mamy kilka kilogramów za dużo, czy jesteśmy typem wysokiego i szczupłego „ołówka” przy wyborze garnituru powinniśmy zwracać uwagę na konkretne elementy i wystrzegać się dodatków i wzorów, które dodatkowo zaburzą właściwe proporcje. Powiedzmy to sobie szczerze - nawet najlepszy garnitur nie ukryje poważnej nadwagi ale mając trochę wiedzy i zwracając uwagę na kolor, krój, detale i dodatki możemy w prosty sposób osiągnąć bardzo dobry efekt nie mając figury filmowego amanta.Jeśli nie jesteś wyjątkowo wysoki, ani za niski, nie posiadasz nadprogramowych kilogramów ale też nie jesteś bardzo szczupły i nie możesz poszczycić się figurą kulturysty, prawdopodobnie większość gotowych garniturów po ewentualnych drobnych poprawkach krawieckich będzie na Tobie leżała doskonale. Wystarczy skorzystać z rad zawartych w artykule Garnitur - perfekcyjne dopasowanie. Wiedz, że część mężczyzn nie ma takiego komfortu jak Ty i ten artykuł pomoże im wyglądać jak najlepiej.

Sylwetka masywna

1

Rada LANCERTO: pionowe linie będą Twoim przyjacielem, wystrzegaj się za dużych ubrań, nadmiar materiału doda Ci kilogramów. Wybieraj tkaniny o mniejszej gramaturze.

2

Marynarka: unikaj wąskich klap, szersze np. frakowe poprawią proporcje Twoich ramion względem brzucha.

3

Spodnie: wybierz te które mają nogawkę zwężaną poniżej kolana – zadbaj aby nie była za długa, zaprasowany kant doda linii nóg smukłości, możesz też zrezygnować z paska na rzecz szelek.

4

Dodatki: wąski krawat typu śledzik zburzy proporcje Twojej sylwetki, wybierz te o regularnej szerokości. Użyj poszetki kontrastującej z marynarką – odwróci ona wzrok Twoich rozmówców od dużego brzucha. Przy wyborze koszuli niska stójka i kołnierzyk z dłuższymi wyłogami będą pożądane.

Tkaniny, wzory i kolory

 • Pionowe linie i ciemniejsze kolory takie jak granat i grafit będą najlepszym przyjacielem mężczyzny o masywnej sylwetce, zaś linie poziome jego wrogiem.
 • Monochromatyczne garnitury gładkie jak i te w delikatny prążek optycznie wyszczuplą Twoją sylwetkę, unikaj natomiast kombinacji, które tworzą linie horyzontalne (np. granatowa marynarka i jasne piaskowe spodnie będą złym pomysłem).
 • Wybieraj tkaninę o niższej lub średniej gramaturze - cięższe tkaniny dodają kilogramów.
 • Jeśli chodzi o kolor, to ciemne odcienie granatu, grafit będą najbardziej odpowiednie – uczynią Cię szczuplejszym.
 • Duże wzory należy zdecydowanie odrzucić. Zaś delikatne pionowe linie wydłużą ramę Twojej sylwetki.
 • Nie kupuj ubrań za dużych, z zapasem. Wbrew obiegowej opinii nie będą one ukrywały tuszy a wręcz przeciwnie pofałdowany, nienaturalnie układający się nadmiar materiału doda Ci kilogramów.

Marynarka

 • Idealne będą klapy marynarki w standardowej szerokości. Jeżeli zastanawiasz się czy klapy Twojej marynarki mają być proste czy w szpic, wybierz tę drugą opcję. Klapy frakowe zazwyczaj są szersze a ponadto sprawiają wrażenie, że ramiona są potężniej zbudowane. Dzięki temu wyrównasz proporcje między ramionami i dużym brzuchem.
 • Unikaj marynarek z wąskimi klapami i wąskich krawatów typu śledzik – są one odpowiednie dla szczupłych osób. Sylwetka mężczyzny przy tuszy, w marynarce z wąskimi klapami i cienkim krawatem nie zachowa należytych proporcji, a głowa będzie wydawała się jeszcze większa.
 • Pamiętaj, że marynarka powinna zakrywać jedynie pośladki i kończyć się w miejscu, w którym zaczynają się uda. Jeśli marynarka będzie za długa, skróci optycznie Twoje nogi.

Spodnie

 • Spodnie nie mogą być za szerokie, najlepiej jeśli są delikatnie zwężane unbsp;dołu poniżej kolana. Kant spodni będzie kolejną linią pionową, która nieco „wyszczupli” sylwetkę.
 • Kluczowa jest też ich długość. Zbyt długie spodnie opadając na przyszwę butów stworzą u dołu nieestetyczną „harmonijkę”, która podkreśli masywną sylwetkę.

Koszula i dodatki

 • Załóż prostą gładką koszulę bez wzorów.
 • Osoby z okrągłą twarzą i krótką szyją powinny wybierać koszulę z niską stójką oraz nieco dłuższymi wyłogami kołnierzyka.
 • Szerszy kołnierzyk włoski nie jest polecany bo poszerzy jeszcze bardziej twarz.
 • Zadbaj aby mankiety koszuli wystawały 1-2 cm spod rękawów marynarki – optycznie wydłużą one Twoje ręce.
 • Zamiast paska możesz użyć szelek, będziesz miał wówczas pewność, że koszula pozostanie we właściwym miejscu a spodnie nie będą spadały. Pasek będzie tworzył linie poziomą, która niestety optycznie poszerza.
 • Do brustaszy możesz włożyć kontrastową poszetkę, zupełnym klasykiem do ciemnego garnituru będzie biała ułożona prostokątnie – skieruje ona wzrok Twojego rozmówcy na klatkę piersiową, a nie na brzuch.

Sylwetka atletyczna

1 Rada LANCERTO: ostrożnie dobieraj dodatki, unikaj tych o krzykliwych wzorach i kolorach.
2 Marynarka: unikaj wypełnienia ramion i bardzo wąskich wyłogów marynarki, zaburzą one proporcje między Twoją dobrze zbudowaną klatką i wąskim biodrami.
3 Spodnie: wybierz wąskie spodnie o regularnej szerokości lub zwężane ku dołowi.
4 Dodatki: odrzuć dodatki, które nie będą pasowały do twojej budowy: wąskie paski i krawaty oraz buty z wydłużanym noskiem nie są dobrym pomysłem, możesz, ale nie musisz zrezygnować z poszetki.

Z racji tego, że mężczyzna dobrze zbudowany z reguły posiada szerokie i umięśnione ramiona w marynarkach stosujemy minimalne wypełnienie ramion lub w ogóle z niego rezygnujemy. Zbyt duże wypełnienie mogłoby stworzyć komiczny efekt garniturowego kulturysty z nienaturalnie szerokimi ramionami i wąską talią. Z tego samego powodu unikaj klap bardzo wąskich ale także bardzo szerokich np. frakowych – Twoje ramiona i klatka są dobrze zbudowane i nie ma sensu dodatkowego akcentowania ich szerokimi klapami. Marynarka powinna być delikatnie wytaliowana. Wybierz dodatki, które pasują do Twojej postury, szersze paski, krawaty i buty o nieco masywniejszym kopycie będą strzałem w dziesiątkę. Jeśli chcesz możesz zrezygnować z poszetki i bez niej Twoja dobrze zbudowana klatka piersiowa będzie zwracała uwagę kobiet i wzbudzała zazdrość u mężczyzn.

Mężczyzna szczupły i wysoki

1 Rada LANCERTO: unikaj pionowych linii – sprawią, że będziesz wyglądał na jeszcze wyższego i szczuplejszego.
2 Marynarka: wybierz tę z minimalnym wypełnieniem ramion i klapami o regularnej szerokości. Nie bój się jaśniejszych kolorów.
3 Spodnie: te z niskim stanem będą dla Ciebie odpowiednie, spróbuj też spodni zakończonych mankietami. Koniecznie załóż pasek, najlepiej w kolorze brązowym – stworzy linię poziomą.
4 Dodatki: Wybierz krawat w poziome lub skośne pasy, użyj poszetki złożonej prostokątnie – to kolejna horyzontalna linia – a te są Twoim sprzymierzeńcem. Szeroko rozstawione wyłogi i wysoka stójka kołnierzyka powinny być priorytetem przy wyborze koszuli.

Tkaniny, wzory i kolory

 • Kluczem do dobrego wyglądu będzie dobór właściwego rozmiaru i wykorzystanie poziomych linii przełamujących wysoką sylwetkę. Wszelkie linie dzielące poziomo sylwetkę są Twoim sprzymierzeńcem dodadzą kilku kilogramów ale też utrzymają ją we właściwych proporcjach.
 • Warto wybrać tkaniny o średniej gramaturze, wskazane są też subtelne wzory w kratę. Linie poziome kraty pozwolą zachować właściwe proporcje.
 • Wysokie osoby powinny uważać na paski, które mogą dodatkowo wydłużać sylwetkę. Dopuszczalne będą tylko takie które są rozstawione dość szeroko i same w sobie nie są wąskie, dobrym przykładem będą klasyczne paski kredowe.
 • Trzymaj się z daleka od bardzo ciemnych garniturów. Poeksperymentuj nieco z kolorami, spróbuj w okresie letnim założyć garnitur jasnoszary zamiast grafitowego, powinien nadać on szczupłej sylwetce odpowiednią ramę.

Marynarka

 • Dobrze jeśli ma chociaż minimalne wypełnienie w ramionach.
 • W przypadku marynarki na dwa guziki, wyższy może być osadzony ponad talią trochę wyżej niż standardowo.

Koszula i dodatki

 • Pamiętaj o odpowiednim dopasowaniu koszuli, tak aby po włożeniu jej w spodnie nie tworzyły się fałdy materiału, jeżeli tak się dzieje skorzystaj w poprawek krawieckich lub wybierz mniejszy rozmiar albo koszulę wytaliowaną.
 • Kształt kołnierzyka powinien zbalansować kształt Twojej twarzy, jeżeli jest szczupła i pociągła a szyja chuda i długa – najlepszy będzie kołnierzyk z dość dużą stójką.
 • Dobrym wyborem w takim przypadku jest też kołnierzyk włoski, który tworząc kolejną poziomą płaszczyznę skróci optycznie szyję.
 • Pamiętaj aby mankiety koszuli minimalnie wystawały spod rękawa marynarki, jeśli będzie ich za dużo, Twoje ręce będą wydawały się dłuższe.
 • Koniecznie załóż pasek do spodni – stworzy kolejną poziomą linię poprawiającą Twoje proporcje.
 • Do brustaszy włóż prostokątnie ułożoną poszetkę.
 • Możesz wybrać krawat w ukośne lub horyzontalne pasy.
 • Wybieraj buty z delikatnie zaokrąglonym czubkiem, dobre będą klasyczne derby lub oxfordy z nakładanym noskiem. Wystrzegaj się tych z długim, szpiczastym czubkiem, który sprawi wrażenie, że Twoje stopy są jeszcze dłuższe.

Mężczyzna niski

1 Rada LANCERTO: staraj się aby proporcje dolnej i górnej części ciała były do siebie zbliżone, unikaj dużych wzorów i kratek ale delikatny prążek będzie wskazany.”
2 Marynarka: zasada, że marynarka dzieli sylwetkę na pół jest dla Ciebie kluczowa, wnbsp;Twoim przypadku nie może być za długa, polecany jest fason wyszczuplony slim-fit i wąskie rękawy.
3 Spodnie: nie mogą być za szerokie, wybierz prosty fason lub zwężany ku dołowi.”
4 Dodatki: Unikaj poziomych linii, szerokich krawatów, nadmiernie wyeksponowanych poszetek. Wąski pasek i buty na smukłym kopycie będą dobrym rozwiązaniem.

Tkaniny, wzory i kolory

 • Wskazane są delikatne prążki ale także garnitury gładkie w ciemnych kolorach i obowiązkowo stonowany jednolity krawat.
 • Unikaj także krzykliwych wzorów oraz kratek.

Marynarka

 • Niskie osoby powinny wystrzegać się długich marynarek, sprawią one, że nogi będą wyglądały na krótsze.
 • Warto też zdecydować się na fason dopasowany slim-fit z wąskimi rękawami.
 • Zrezygnuj z szerokich klap marynarki, na rzecz tych węższych.

Koszula i dodatki

 • Mankiet koszuli widoczny nieznacznie (1-2 cm) spod rękawa marynarki będzie dobrym uzupełnieniem proporcji.
 • Pasek stworzy linie poziomą, która niestety optycznie poszerza, możesz z niego zrezygnować na rzecz szelek lub wybrać kolor paska, który nie będzie zbyt kontrastował z garniturem.

Brak produktów w koszyku.