Poradnik

Jak dobrać skarpety do garnituru i chinosów?

Skarpety zupełnie niesłusznie są chyba najbardziej niedocenianym i często zaniedbywanym elementem męskiej garderoby. Szkoda bo wiele mówią o mężczyźnie i potrafią wnieść do formalnego ubioru nieco dyskretnego, swobodnego stylu.

Na jaką okazję i na jaki dzień

Po pierwsze zawsze staraj się dopasować skarpety do całego ubrania i okazji. Jeśli w Twojej pracy obowiązuje ściśle przestrzegany dresscode albo wybierasz się na uroczyste wydarzenie o wysokim stopniu formalności, postaw na klasykę, czyli gładkie skarpety w kolorze ciemnogranatowym, grafitowym, szarym lub czarnym, ten ostatni sprawdzi się w przypadku strojów wieczorowych np. czarnego smokingu lub garnituru. Co do doboru takich skarpet istnieją dwie klasyczne zasady.

W pierwszej kolejności dobierz skarpety do spodni. Powinny one być w takim samym kolorze lub nieco ciemniejsze. W ten sposób stają się one niejako „przedłużeniem” linii spodni, zatem optycznie wydłużą nogi, co jest szczególnie pożądane w przypadku mężczyzn o niskim wzroście. W drugiej kolejności możesz postawić na skarpety nawiązujące do koloru butów lub zbliżone do niego. Nie znaczy to, że do czarnych butów najlepsze będą czarne skarpety. Taki zestaw sprawdzi się jedynie w przypadku czarnych spodni albo całego garnituru w tym kolorze. Jeśli wybierzemy garnitur granatowy lub szary a buty brązowe albo czarne zdecydowanie lepsze będą skarpety w granacie albo grafitowe.

 

 

Linki do produktów
Spodnie Business Mix Navy
Buty Westfield czarne
Buty Hilton
Skarpety bambusowe granatowe
Skarpety bambusowe grafitowe

 

 

 

Linki do produktów
Spodnie Business Mix Navy
Buty Westfield brąz
Buty James
Skarpety bambusowe czarne

 

 

 

 

 

Linki do produktów
Spodnie Business Mix Czarne
Buty James
Skarpety bambusowe czarne

 

"W przypadku stylizacji eleganckich dobierz skarpety do spodni. Powinny one w tym samym kolorze lub nieco ciemniejsze. W ten sposób stają się one niejako ich „przedłużeniem”, zatem optycznie wyszczuplą i wydłużą nogi. W drugiej kolejności możesz postawić na skarpety nawiązujące do koloru butów lub zbliżone do niego. Nie znaczy to, że do czarnych butów najlepsze będą czarne skarpety. Taki zestaw sprawdzi się w zasadzie jedynie w przypadku czarnych spodni albo całego garnituru/smokingu w tym kolorze."

Linki produktów
Smoking czarny
Buty Albert
Skarpety bambusowe czarne

 

"Jeśli styl półformalny (smart casual) nie jest Ci obcy, możesz spróbować poeksperymentować z kolorami i wzorami. W ostatnich sezonach na popularności zyskują skarpety w romby, paski czy kropki. Świetnie wyglądają w zestawieniu z bawełnianymi chinosami."

 

 

Linki do produktów
Spodnie Chino Kevin Bordeaux
Skarpety w paski
Buty Hilton

 

 

 

LInki do produktów
Spodnie Chino Pedro błękit
Skarpety w romby błękitne
Buty Belmont

 

 

Linki do produktów
Spodnie Chino Pedro curry
Skarpety w kropki
Buty Corby brąz

 

 

Linki do produktów
Spodnie Chino Soho atrament
Skarpety w romby pomarańczowe
Buty Corby granat

 

Unikaj grubych dzianin i modeli z napisami oraz krzyczącymi logotypami w okolicach kostki. Świetnie sprawdzą się na siłowni albo podczas biegania ale nie w ubiorze eleganckim. Oczywiście nie trzeba chyba dodawać, ze kolory biały i jasnoszary, nadają się w zasadzie jedynie do uprawiania sportów. Jeśli poruszasz się sprawnie w meandrach męskiego dresscode albo styl półformalny (smart casual) nie jest Ci obcy, możesz spróbować poeksperymentować z kolorami i wzorami. W ostatnich sezonach na popularności zyskują skarpety w romby, paski czy kropki. Świetnie wyglądają w zestawieniu z bawełnianymi chinosami albo dżinsami. Idealnie jeśli kolor lub wzór takich skarpet nawiązuje do innego dodatku np. poszetki albo krawata. Wówczas górna część stylizacji naturalnie „łączy” się z dołem i stanowi „zgraną” całość. Wzór oraz kolor nie wyczerpują tematu. Jeśli zakładasz wieczorowy garnitur uszyty z delikatnej wełny 140’s o niskiej gramaturze wybierz cieńsze bawełniane skarpety wizytowe. W okresie zimowym do grubych swetrów, płaszczy i spodni sztruksowych możesz założyć grubsze skarpety. 

 

 

Linki produktów
Garnitur Business Mix navy
Skarpety fioletowe
Garnitur Nagano
Skarpety bordowe

 

 

"Idealnie jeśli kolor lub wzór skarpet nawiązuje do innego dodatku np. poszetki albo krawata. Wówczas górna część stylizacji naturalnie „łączy” się z dołem i stanowi „zgraną” całość."

Długość ma znaczenie

Nieważne jaki styl preferujesz i na jaką okazję wybierasz ubranie, skarpety powinny być na tyle długie aby zasłonić nogę. Goła męska łydka to jeden z grzechów głównych dżentelmena. Zatem niezależnie od tego czy nosisz spodnie od garnituru, chinosy czy dżinsy zadbaj o skarpetkę sięgającą mniej więcej do połowy łydki lub wyżej. Wyznawcy męskiego stylu są zdania, że świetnym wyborem są skarpety sięgające pod samo kolano - nie zsuwają się i zawsze wyglądają świetnie. Nie sposób się z nimi nie zgodzić, jednak trzeba jednak, że podkolanówki nie zdadzą egzaminu w przypadku spodni o bardzo wąskiej nogawce. 

Zupełnie innymi regułami rządzą się typowo wiosenno-letnie stylizacje. Jeśli wybierasz mokasyny, espadryle albo buty żeglarskie lub krótkie spodnie np. szorty wówczas skarpet w ogóle nie powinno być widać. Zatem w takiej sytuacji należy zdecydować się na specjalne „niewidoczne stopki” albo założyć buty na gołą stopę. 

Z czego wykonane są dobre skarpety?

Za najbardziej uniwersalny surowiec do produkcji skarpet uważa się bawełnę, wełnę lub bawełnę z niewielkim dodatkiem przędzy syntetycznej. Naszym zdaniem najbardziej wszechstronne i całoroczne będą skarpety wykonane z dzianiny z przewagą bawełny i nieznaczną domieszką poliamidu, polipropylenu, elastodienu lub elastanu, dzięki czemu skarpety są wytrzymałe i zachowują pożądany kształt po długim użytkowaniu i wielokrotnym praniu. Ciekawym rozwiązaniem są skarpety z przędzą bambusową. Jej zaletami są: miękki i przyjemny chwyt oraz wysoki komfort termiczny stóp. Włókna szybko odparowują wilgoć, dzięki czemu następuje eliminacja przykrych zapachów i rozwoju bakterii. Ponadto bambus jest ekologicznym, szybko odnawialnym surowcem.

Dlaczego skarpety są ważne:

1bo sprane i wyglądające nieestetycznie odbiorą klasę nawet najlepszemu garniturowi
2bo może je zobaczyć każdy (szczególnie jeśli przyjmujemy pozycję siedzącą i zakładamy nogę na nogę)
3bo umiejętnie dobrane mogą Cię wyróżnić i być Twoim dyskretnym znakiem rozpoznawczym (charakterystyczny kolor lub wzór)
4bo „goła łydka” wyglądająca spod nogawki spodni to najgorszy grzech dobrze ubranego mężczyzny

Tego unikaj:

1grubych, sportowych skarpet w kolorach białym albo jasnoszarym oraz skarpet z dużymi, krzyczącymi logotypami w okolicach kostki.
2 to oczywiste, że sprane i poszarzałe skarpety są niedopuszczalne.
3 zbyt krótkich skarpet odsłaniających łydkę.
4 czarnych skarpet do granatowego garnituru.
5 widocznych skarpet noszonych do szortów lub letniego obuwia np. mokasynów.

Brak produktów w koszyku.