Jak dobrać buty do garnituru, żeby wyglądać stylowo i modnie. Przegląd półbutów męskich

Oxfordy, monki czy może derby? Które z męskich półbutów sprawdzą się najlepiej na co dzień, a które pasują na eleganckie okazje? Dowiedz się, jak dobierać buty do garnituru, tak by zawsze prezentować się stylowo i nienagannie. Pamiętaj, że inwestycja w dobrej jakości męskie obuwie ze skóry naturalnej, to najlepszy sposób na to, by zainwestować i zadbać o swój wizerunek.

Wysokiej jakości skórzane, męskie półbuty to nieodłączny element męskiego stroju. Dobrze skrojone i dobrane obuwie to synonim elegancji. By wybrać najlepszy model, warto kierować się kilkoma zasadami. Przede wszystkim buty do garnituru powinny być dobrze skrojone i wykonane z wysokogatunkowego materiału. Jeśli będziesz odpowiednio o nie dbał, posłużą Ci przez wiele sezonów i nie stracą na wyglądzie.

Oxfordy, czyli niezbędne uzupełnienie męskiej garderoby

Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać buty do garnituru, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na oxfordy, czyli model, który w szafie powinien mieć każdy mężczyzna. Ten kultowy model męskiego obuwia ma długą historię, która sięga XVIII wieku. Oxfordy największą popularnością cieszyły się jednak nieco później, bo na początku XIX w, gdy rozpowszechnili je studenci Uniwersytetu Oksfordzkiego. Oxfordy inaczej nazywamy także wiedenkami. Są to półbuty, które zawsze powinny być dokładnie wypastowane, bo wtedy prezentują się najlepiej. Poznasz je po nakładanym nosku i zamkniętej przyszwie. Najczęściej występują w kolorze czarnym i mają charakterystyczny okrągły nosek, a także wąskie i smukłe kopyto. Te cechy czynią oxfordy butami uniwersalnymi niczym granatowy garnitur. Nosimy je zarówno na ważne, wystawne okazje, jak i do codziennych stylizacji. Zwróć uwagę szczególnie na najbardziej eleganckie modele, które wyróżniają się skórzaną podeszwą i eleganckimi szwami. W tym wypadku mniej znaczy więcej, więc oxfordy pozbawione są zbędnych zdobień. Dzięki temu są to najlepsze buty choćby na własny ślub.

Derby, czyli szyk i elegancja w męskim wydaniu

Kolejnym kultowym rodzajem męskim półbutów są derby. Buty te są mniej formalne od Oksfordów, ale również doskonale sprawdzą się do garnituru i zestawów koordynowanych. Na ich mniej oficjalną formę składa się „otwarta przyszwa”. Zdarza się także, że derby nie mają nałożonych nosków. Świetnie prezentują się zarówno w czerni, jak i brązie. Najlepiej wybierać je do garnituru noszonego do pracy i na spotkania biznesowe. Na bardzo wystawne okazje lepiej sięgnąć po oxfordy.

Brogsy, lotniki, monki…
czyli wariacje na temat męskiej elegancji

Powyższe modele męskich półbutów wyznaczają nam ramy klasyki. Jeśli jednak chcemy sięgnąć po modne i jednocześnie nowoczesne obuwie do garnituru, możemy wybierać z szerszej gamy butów. Warto zwrócić uwagę np. na brogsy, czyli półbuty z charakterystycznymi dziurkami w wierzchniej warstwie skóry. Typowy model brogsów występuje w kolorze ciemnego brązu i sprawdzi się np. w połączeniu z tweedowym garniturem. Jeśli chcesz się wyróżnić i lubisz ekstrawagancję, postaw na lotniki. To męskie półbuty, które możesz dobrać np. do sportowego garnituru. Charakteryzują się tym, że są wykonane z jednego kawałka skóry i posiadają tylko jeden szew. Ze wsuwanych modeli, warto zwrócić uwagę na nietypowe buty garniturowe, czyli monki, które wyróżniają się zapięciem na jedną lub dwie klamry. Najczęściej są one gładkie, choć mogę być także dziurkowane. Można z powodzeniem nosić je na nieformalne spotkania.
typ brogs
typ wholecut (lotniki)
typ double monk